BANNER_WEB_01.pngBANNER_WEB_02.pngBANNER_WEB_03.pngBANNER_WEB_04.pngBANNER_WEB_05.png

Pohraniční pevnosti 1 – Pardubický kraj

Pohraniční pevnosti 0V polovině třicátých let minulého století zareagovala Česko­slovenská republika na rostoucí ohrožení ze strany agresivního hitlerovského Německa budováním moderní a výborně vy­zbrojené armády. Součástí rozsáhlých obranných příprav se po vzoru našeho francouzského spojence stala i výstavba mohutného fortifikačního systému, jenž měl alespoň částečně zmírnit nevýhodu extrémně dlouhých státních hranic ČSR.
Jedním z jejich nejdůkladněji opevněných úseků se stalo okolí městečka Králíky na území dnešního Pardubického kraje. Tamní široká kotlina, rozkládající se mezi východním hřebenem Orlických hor a masivem Králického Sněžníku, totiž nepříteli poskytovala ideální místo k průniku jeho divizí do našeho vnitrozemí. Proto zde měl hrozícímu nebezpečí vzdorovat impozantní počet pevnostních objektů. Vedle tří tvrzí (Berghöhe, Bouda a Adam) to bylo i 38 izolovaných pěchotních srubů rozmístěných mezi Dolní Moravou a Zemskou bránou. Kniha Eduarda Stehlíka „Pohraniční pevnosti 1 – Pardubický kraj" vypravuje jejich příběh na desítkách unikátních dobových fotografií, z nichž nemalá část dosud nebyla nikdy publikována.

Autor: Eduard Stehlík / 2024

 Kniha vázaná

Počet stránek: 160

Cena v knihkupectví: 449,- Kč

Pohraniční pevnosti 10-11

Pohraniční pevnosti 40-41

Pohraniční pevnosti 74-75

Pohraniční pevnosti 94-95

Pohraniční pevnosti 116-117

 Pohraniční pevnosti 130-131

Pohraniční pevnosti 148-149

Pohraniční pevnosti 154-155

Joomla templates by a4joomla

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace